Tej historii nie można zacząć: "dawno, dawno temu...". Chociaż... Gimnazjum (Miejska Szkoła Główna), funkcjonowała w Węgorzewie już przed wojną. Nauka w niej kończyła się egzaminami maturalnymi. Od 1924 r. siedzibą szkoły był gmach dawnego seminarium w dzisiejszym Parku im. J.A.Helwinga naprzeciw Urzędu Miasta i Gminy (patrz zdjęcie).
W 1927 r. szkole nadano imię marszałka Hindenburga. Budynek został zniszczony w czasie II wojny światowej. Pierwsi mieszkańcy powojennego Węgorzewa pamiętają jeszcze ruiny tego gimnazjum. Potem, wiele lat później, w miejscu popularnej "Stodoły" (Ognisko Pracy Pozaszkolnej), przy ulicy Pionierów pojawiła się budowa:
1 kwietnia 1998 roku w nowym budynku rozpoczęła pracę Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika.
Budynek wyglądał już tak jak na stronie głównej.
1 września 1999 roku budynek ten stał się siedzibą Gimnazjum w Węgorzewie.
W dniu tym spotkaliśmy się na korytarzu II piętra. Były władze, radio i byliśmy my: nauczyciele i uczniowie.
Rada Pedagogiczna w tym momencie nie była zbyt liczna.
Możecie zobaczyć ją na tym oto zdjęciu:
Od następnego dnia, ruszyliśmy do roboty. Na szczęście przez pierwszy miesiąc nie były wystawiane oceny niedostateczne. Ten zwyczaj zachował się, ale w odniesieniu do uczniów klas pierwszych.
W ciągu pierwszego roku zostało wymyślone logo szkoły, które możecie zobaczyć po lewej stronie, obok adresu gimnazjum. Stworzył je pan Jerzy Zinkiewicz. Projekt wybrany przez nauczycieli, był jednym z kilku zaproponowanych przez naszego "grafika".
Pan Zinkiewicz jest też twórcą hymnu szkoły. Tekst napisał do utworu "Oda do radości" Ludwika van Bethovena.A brzmi on (tekst) następująco:
Nasza szkoła wybrała w drodze konkursu, który przebiegał dwuetapowo, patrona. Najpierw były propozycje zgłoszone przez uczniów.
Potem spośród nich wyłoniono na podstawie liczby głosów trzy: